Strefa wiedzy

Znajdź niszę i zostań ekspertem! Dowiedz się od twórcy kultowego podcastu Mała Wielka Firma jak zbudować silną markę

Piotr Glinkowski

W biznesie jest obecny od 15 lat. Od 10 prowadzi podcast Mała Wielka Firma. Miesięcznie ma bagatela… 140 000 pobrań! Właśnie przekroczył magiczną granicę 300 odcinków. Marek Jankowski to głos polskich przedsiębiorców. Ekspert od rozwiązywania problemów, który wyspecjalizował się w small biznesie. W najnowszym odcinku Small Market Thing opowiada o tym jak odnieść sukces w internecie.

Na start mam dla Was troszkę mięska. Trzy cytaty z naszej rozmowy, które moim zdaniem, idealnie oddają istotę naszej rozmowy. 

„Nie zakochuj się w swoich pomysłach. Biznes to nie dziecko. Co jeżeli inni się w nim nie zakochają?”
 „Błędy w biznesie są jak powietrze. Nie da się bez nich żyć.”
 „Pomysł na biznes nie ma znaczenia. Dobry pomysł to taki, w którym wykorzystujemy swoje predyspozycje.”

Wszystkie podcasty, których słucham albo ocierają się o 100 odcinków, albo je dawno przekroczyły. Przede mną mały jubileusz. 10 odcinek SMT. Fajnie, że w iTunes w kategorii marketing, dzięki Wam, w ubiegłym roku wylądowałem na pozycji nr 1. Chcę być jednak coraz lepszy! To nie statystyki mnie kręcą. Kręci mnie content. Treść! Dlatego gościem mojego pierwszego, tyciego jubileuszu musiał być ktoś wyjątkowy. Zajebisty kocur. Oto on – Marek Jankowski. Twórca kultowego podcastu Mała Wielka Firma. Ikona polskiego podcastingu. Człowiek, który nagrał o biznesie ponad 200 godzin rozmów. Osoba, która o biznesie wie wszystko. Tak! Z Markiem to będzie wyczesany jubileusz!

Na mieście mówi się o Jankowskim, że był pierwszy. Wystartował ponad 10 lat temu. Podobno już wtedy były podcasty, choć nikt poza Markiem tego nie potwierdza. Odtwarzano je podczas grubych imprez w osiedlowych piwnicach ;) Namówił go do tego Paweł Tkaczyk (najlepszy storyteller w Polsce), z którym stworzyli zabójczy duet. To jednak nie szybki start zadecydował o sukcesie MWF. Ten podcast, jest po prostu tłusty!

BIZNES

Rozmowę nagrywamy wirtualnie. Ja w studiu Brand Boosters w Warszawie. Marek w Anglii, gdzie od kilku lat mieszka. Jak twierdzi wyjechał z Polski… nie z powodu „biznesowego klimatu”. Po prostu chciał mieszkać w UK. Odpowiada mu tam powietrze (czystsze niż u nas), no i wspomniany klimat. Bez podtekstów i dwuznaczności. Podobno. Podcast to jednak nie cały biznesowy świat Marka. Od 11 lat z sukcesami prowadzi magazyn (papier i internet) „Branża dziecięca”. Ta firma okazała się strzałem w dziesiątkę. Zebrał do kupy swoje dziennikarskie doświadczenia i znajomość branży dziecięcej (o tym za chwilę) i odpalił petardę. Został ekspertem branży dziecięcej! Wiedzieliście o tym?! Dziś prowadzi firmę w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii, a klientów ma z całej Europy. Początki Jankowskiego były jednak… jakby to delikatnie ująć – słabiutkie…

„Trudno znaleźć dobrą opiekunkę do dziecka, ale jeszcze trudniej znaleźć dobre dziecko.”

Pierwszy biznes Marka to niewypał. Stworzył firmę wynajmującą opiekunki do dzieci. Próbował stworzyć coś nowego. Nie był pośrednikiem. To on wynajmował nianie. Miał problemy na wielu polach. Organizacja. Marketing. Reklama. Padł.

Drugi biznes Marka to niewypał. Ta firma była ewolucją pierwszej. Oferował warsztaty rozwojowe dla dzieci. Znowu się nie udało.

Trzeci biznes Marka to sukces. Do trzech razy sztuka? W tym przypadku zdecydowanie tak! Po kilku latach prowadzenia firmy wiedział gdzie nawalił. Do tej pory szukał innowacji. Postanowił zmienić taktykę. Przeglądał rynek w poszukiwaniu produktu, który wykorzystując swoje najsilniejsze strony, będzie w stanie zrobić lepiej niż inni. Tak trafił do branży wydawniczej.

„Szukając biznesowej okazji obserwuj co działa tak sobie i zrób to lepiej!”

To jak podkreśla Marek Jankowski, łatwiejsza i bardziej skuteczna droga do sukcesu w biznesie niż nieustanne szukanie innowacji. Produktów czy usług, których nie ma. Skoro ich nie ma… to przecież nie mamy pewności, że są potrzebne. A być może… ktoś na świecie już tego spróbował i nie wyszło?

„Sukces tkwi w świetnym wykonaniu! Niekoniecznie w innowacjach.”

Nie chodzi o podcinanie skrzydeł innowatorom. Innowatorom jest jednak zdecydowanie trudniej i muszą mieć większe zaplecze finansowe. Jeśli już zdecydujesz się na tę ścieżkę to nigdy… przenigdy… nie bój się konsultowania swojego pomysłu z innymi. Nie! Nikt Ci tego pomysłu nie ukradnie! Pogadaj z kimś bo może się okazać, że kompletnie odleciałeś i nikt nigdy tego od Ciebie nie kupi.

BIZNESOWY SHORTCUT

Czy w biznesie istnieje droga na skróty? Czy w krótkim czasie (uczciwie!!!) jesteśmy w stanie dorobić się poważnych pieniędzy? Hell no! Nie ma takiej opcji. Na sukces (nawet umiarkowany) trzeba się porządnie nazapierniczać. Musi być krew. Musi być pot. Muszą być łzy! Nie będzie lekko.

 „Własnej marki nie da się zbudować z dnia na dzień.”

Skoro już ustaliliśmy, że nie ma drogi ta skróty. Tak, nie ma! To jakie w takim razie są czynniki, które mogą nam pomóc w odniesieniu sukcesu – poza wspomnianym zapierdalaniem każdego, każdego dnia?!

Twórca MWF stawia na trzy czynniki, które mogą pomóc nam w odniesieniu sukcesu w internecie:

 • Wyróżnij się – musisz być inny niż Twoja konkurencja
 • Postaw na budowanie marki osobistej. Zostań ekspertem
 • Stwórz unikalny produkt. Najlepiej własny

W Polsce jak grzyby po deszczu wyrastają setki firm, które już w momencie wpisu do CEIDG są skazane na porażkę. Powielamy pomysły, które już działają nie dodając nic od siebie. Niestety niższa cena nie wystarczy. Konsumenci przy zakupach biorą pod uwagę milion czynników. Cena jest tylko jednym z nich.

Ulubiony sposób Marka na budowanie biznesu to oparcie wszystkiego o markę osobistą. Tak – to oczywiście proces. Jednak jak już zbudujemy zaufanie i grono wyznawców Ci odwdzięczą się nam zakupem! I uwaga – jeżeli ktoś widzi w nas eksperta i nam ufa – będzie nawet mniej wrażliwy na cenę! Serio!

Ok – jak w takim razie się do tego zabrać. Łatwo powiedzieć – gościu stwórz markę osobistą! Jak? Gdzie? Skąd wiem, że idę w dobrym kierunku? Słuchajcie – nikt nie obiecywał, że będzie lekko. Na pewno łatwiej jest 8 godzin na etacie. Przychodzi pensyjka – resztę mamy w dupie.

„Znajdź niszę i zostań w niej ekspertem.”

Dziś jesteśmy zalewani informacjami. Są wszędzie. Niestety dobry content… to obecnie za mało by się przebić. Trudno zostać ekspertem w całej branży. Dlatego musimy branżę zawęzić i wstrzyknąć do marki osobistej – swoją osobowość! 

 • Zawężenie pola, którym się zajmuje. Np. nie dentysta, a ekspert od białego uśmiechu
 • Bycie jakimś i bycie sobą. Przefiltrowanie tej dziedziny przez własną osobowość
 • Udzielanie się w swojej niszy (targi, konferencje) czyli w ramach swojej grupy docelowej.

Jest jeszcze jeden ważny czynnik. Konsekwencja! Musimy zawsze pamiętać po co to robimy. Nie budujemy marki osobistej dla siebie. Dla lajków. Dla sweet komencików pod filmami. Olewamy to! Budujemy markę osobistą po to by zbudowaną wokół niej społeczność w przyszłości zamienić w klientów! Zwracajmy uwagę tylko na istotne wskaźniki.

„Ktoś kto tylko buduje społeczność na FB to darmowy pracownik FB. Dopóki nie ma konwersji to jest kompletnie bez sensu.”

Nie marnujmy swojego czasu na bezsensowne zbieranie lajków. Budujmy społeczność świadomie i kiedy jest gotowa – zaczynajmy sprzedawać. Oczywiście nie zrobimy tego z dnia na dzień. To proces. Zaufanie wymaga czasu. Bądźmy cierpliwi.

Podobnie jak zbudowanie marki osobistej wymaga czasu. Tak zbudowanie solidnego biznesu również wymaga czasu. Jak podkreśla Marek Jankowski, każdego dnia będzie na tej drodze czyhać na nas wiele pułapek. Najpoważniejszą jak zwykle jest cashflow. Nie masz płynności – nie masz biznesu. Pamiętaj także, że marketing może Ci pomóc. Jest jednak jeden warunek – musisz mieć dobry produkt. Jeśli jest taki sobie, nawet najlepsza reklama Ci nie pomoże.

Jak zbudować najpotężniejszy podcast w kraju?

Marek Jankowski przed podcastem napisał książkę Mała Wielka Firma. Podcast był jej przedłużeniem. Po co? Nie dla budowania marki osobistej. Marek – lubi być użyteczny. Udało mu się? No jasne! Jak sam przyznaje, dziś to jego hobby. Nie zarabia na nim. Więcej! Dokłada do niego. Jednak jest pewien, że warto.

Chcesz założyć swój podcast? Dowiedz się od Marka od czego zacząć: 

 • Znajdź swoją grupę docelową
 • Zastanów się jaką wartość im chcesz dać
 • Odpowiedz sobie na pytanie po co to robisz
 • I rób! ;)
 • Zacznij od nagrywania się na smartfon
 • Stwórz grafikę (okładkę)
 • Znajdź hosting (polecamy Spreaker)

Dziś jest idealny moment na odpalenie podcastu. Choć jest ich coraz więcej to nadal, startując dziś, mamy szansę zostać jednymi z prekursorów!

Jeżeli podobał Ci się odcinek z Markiem Jankowskim – sztos :) będę wdzięczny do subskrypcji podcastu Small Marklet Thing. Im jest nam więcej – tym mamy większą siłę rażenia. Zapraszam Cię także na swojego bloga, w którym omawiam wiele kwestii związanych z marketingiem internetowym. Jak chociażby w tekście Jak generować leady na Facebooku?

Miłego dnia!

Piotrek

 

W dzisiejszym odcinku:

Co czyta Marek Jankowski? [2:08]

Co Marek Jankowski ma wspólnego z nianiami? [7:40]

Dlaczego pierwszy biznes nie wyszedł mojemu gościowi i jakie błędy popełnił? [10.00]

Biznes niekoniecznie = się innowacje. Jaki biznes odpalić na start? [15:26] 

Biznes z własnym kapitałem, czy z zewnętrznym finansowym wsparciem? [19:43]

Po dwóch biznesowych klapach zbudował prężnie działający biznes [20:54]

Jak Marek Jankowski jest przygotowany na koniec tradycyjnej prasy [26:11 ]

Czy warto otworzyć e-commerce w branży dziecięcej, jeżeli tak to z jakim asortymentem [29:39]

Agnieszka Niedziałek, jako wzór tego jak zbudować markę osobistą w internecie [32:36]

Czy w biznesie istnieje droga na skróty oraz jak stworzyć własną markę? [36:29]

Po co Markowi Jankowskiemu był podcast [48:00]

Jak budować markę osobistą? [53:35]

Czy zawsze warto być sobą, czy może wypadałoby nieco się stuningować? [1:03:24]

Czy markę osobistą i sukces swojej firmy  da się zbudować z dnia na dzień [1:11:50]

Czy buc może zbudować markę osobistą [1:15:00]

Jakie są największe pułapki small biznesu [1:18:25]

Czy dobry marketing może uratować słabą firmę? [1:23:40]

Czy biznes potrzebuje lajków? [1:28:00]

Dlaczego biznesy w Polsce padają? [1:32:38]

Dlaczego Marek Jankowski wyjechał do Wielkiej Brytanii i gdzie jest lepszy klimat do robienia biznesu ?  [1:40:25]

Jaki biznes należy dziś stworzyć by się nie przewrócić  [1:45:59]

Który z polskich przedsiębiorców jest najbardziej ceniony przez Marka Jankowskiego?   [1:50:50]

 Ile Marek Jankowski zarabia na podcaście? [1:54:00]

Jak zbudować swój własny podcast? [1:59:21]

Jaka była największa podcastowa wtopa Marka Jankowskiego? [2:08:34]

Jakich podcastów słucha Marek Jankowski? [2:12:00]

Czytaj także:
Zgłosił się do Koła Fortuny by zdobyć pieniądze na pierwszy biznes... i wygrał

Zgłosił się do Koła Fortuny by zdobyć pieniądze na pierwszy biznes... i wygrał

Zagra w najnowszym filmie Patryka Vegi, uczy się sześciu języków, gra w piłkarskiej reprezentacji Polski (aktorów), prowadzi dwie firmy, występuje w warszawskim Teatrze Komedia, dubinguje w Jumanji i chce zostać polskim Ryanem Goslingiem, oczywiście jak Zakościelny przejdzie na amancką emeryturę. Poznajcie historię Patryka Czerniejewskiegi, utalentowanego aktora, który założył platformę szkoleniową ChcęZostać.pl

czytaj więcej
Koniec ery garażowej dla start-upów! W Warszawie powstaje dzielnica innowacji

Koniec ery garażowej dla start-upów! W Warszawie powstaje dzielnica innowacji

2020 rok – rokiem przełomu dla polskich start-upów. W stolicy rozpoczyna działalność Cambrige Innovation Center, inicjatywa, która w USA wsparła firmy warte dziś miliardy dolarów. Wśród nich jednym tchem wymieniamy takich gigantów jak Facebook, Android czy HubSpot. Na czele CIC Poland stanął Aureliusz Górski, gość nowego odcinka podcastu Small Market Thing.

czytaj więcej
Win-win to bajka dla grzecznych dzieci! Czyli jak wygrać każdy konflikt

Win-win to bajka dla grzecznych dzieci! Czyli jak wygrać każdy konflikt

Chcesz żyć w świecie idealnym? Świecie bez konfliktów? Jeśli tak… to natychmiast o tym zapomnij. Taki świat nie istnieje i nigdy istniał nie będzie. Nasze życie to nieustanny konflikt. Jeśli nie da się konfliktu uniknąć, porozmawiajmy o tym jak sobie z nim radzić. Gościem SMT jest Justyna Grabkowska, zawodowa neocjatorka.

czytaj więcej
Jak generować leady na Facebooku? 3 sprawdzone sposoby Brand Boosters!

Jak generować leady na Facebooku? 3 sprawdzone sposoby Brand Boosters!

Nieustanne uganianie się za klientami! W prowadzeniu biznesu to jedno z najbardziej uciążliwych, frustrujących i spędzających sen z powiek zajęć. A gdyby tak porzucić tę całą gonitwę? Gdyby istniał skuteczny sposób na to by to zainteresowane osoby same zgłaszały się do nas? Otóż... taki sposób istnieje!

czytaj więcej