Strefa wiedzy

Win-win to bajka dla grzecznych dzieci! Czyli jak wygrać każdy konflikt

Piotr Glinkowski

Chcesz żyć w świecie idealnym? Świecie bez konfliktów? Jeśli tak… to natychmiast o tym zapomnij. Taki świat nie istnieje i nigdy istniał nie będzie. Nasze życie to nieustanne rozwiązywanie problemów. Nieustanny konflikt. Jeśli nie da się konfliktu uniknąć, porozmawiajmy o tym jak sobie z nim radzić. Gościem Small Market Thing jest Justyna Grabkowska, zawodowa neocjatorka. Specjalistka od rozwiązywania sporów, która dziś stoi na czele ruszającego na podbój świata, filozoficznego start-upu, który (oby) zabierze prace wszystkim coachom i wróżbitom.

Justyna Grabkowska ma 20 lat doświadczenia w branży. Pracuje dla największych międzynarodowych firm. Dla korporacji. Jej główne zadanie to rozwiązywanie sporów. Tych biznesowych, zewnętrznych jak i wewnątrz organizacji. Jak sama mówi o sobie jest wyposażaczem w narzędzia. Co to u licha znaczy? Nie, Justyna nie biega z młotkiem i wiertarką. Wyposaża przedsiębiorców w narzędzia pozwalające na rozwiązywanie konfliktów oraz na zarządzanie ryzykiem. Prowadziła audyty i szkolenia w setkach firm. Wykształciła ponad 1000 wysokiego szczebla managerów. Przy takim doświadczeniu – absolutnie wierzę w każde jej słowo.

O czym jest nasza rozmowa? Gadamy przede wszystkim o konfliktach. Drugi wątek to jej start-up. Tak, Justyna stanęła na czele start-upu. Nie byle jakiego, bo start-upu filozoficznego, który wprowadza na rynek innowację z zakresu komunikacji biznesowej. Ta innowacja to NEOCJACJE. Dobrze widzicie – neOcjacje. Nie neGocjacje. O co chodzi? Wyjaśniam w podcaście i tekście poniżej :)

 

Kiedy Justyna wchodzi do firmy – zaczyna od szukania czarnych dziur. Robi audyt. Sprawdza procesy i co jest głównym źródłem konfliktów. Jak sama przyznaje zazwyczaj pojawia się w korporacji, kiedy już jest źle. Gdy panuje chaos i anarchia! Powinno być zgoła inaczej. Zarządzaniem ryzykiem powinniśmy zajmować się każdego dnia. Zaraz po wstaniu z łóżka. A nie wtedy gdy pożar jest tak duży, że już nie jesteśmy w stanie opanować go swoją sikawką.

Czy da się uniknąć konfliktu?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź – NIE. Cała zbiorowa rzeczywistość jest oparta na konflikcie. Nawet nasza polska kultura, której fundament stanowi chrześcijaństwo, wywodzi się z rajskiego konfliktu, w którym uczestniczyła Ewa, Adam i wąż. Nasze życie to ciągłe rozwiazywanie problemów. Pogódźmy się z tym, że wszędzie tam gdzie pracują ludzie, wszędzie tam gdzie pojawiają się emocje – są i będą konflikty. Każda firma to konglomerat osobowości. Nie ma osób, które mogłyby unikać konfliktów bo… nie ma dwóch takich samych osób! Różnimy się, więc zawsze będziemy drzeć koty. Zazwyczaj wygra silniejszy. W korporacjach decyduje prawo pięści. Co się dzieje gdy spotykają się dwa wielkie ego? Mega monflikt.

Dlaczego nie negocjacje?

Głównym wyzwaniem nie jest więc to jak unikać konfliktów, a to jak nimi zarządzać.

Wymyślono wiec negocjacje – dochodzenie do konsensusu. Okazuje się jednak, że negocjacje są niedoskonałe. Pomagają w rozwiązywaniu sporów biznesowych, jednak kompletnie nie sprawdzają się w konfliktach wewnętrznych. Czyli np. pomiędzy pracownikami, czy między działami Dodatkowo NEGOcjacje – mają negatywne konotacje. Na przestrzeni lat zaczęły kojarzyć się z manipulacją i wydzieraniem komuś czegoś z gardła. Oczywiście ktoś, podobnie jak ja, może powiedzieć chwila, chwila – a co z WIN-WIN?! Justyna jest bardzo zdecydowana. Jej zdaniem nie ma czegoś takiego jak win-win. Kiedyś to była koncepcja wychowywania dzieci. Chodziło o to by maluch nie czuł się wykorzystywany. W świecie dorosłych wchodzimy od razu w świat manipulacji. Nie ma dwóch wygranych! Jak się prowadzi wojnę - ktoś wygrywa i ktoś przegrywa. Słów trzeba używać precyzyjnie.

Negocjacje to handel warunkami. Dlatego Justyna, na bazie swoich gigantycznych doświadczeń, wprowadziła pojęcie NEOCJACJI. Nie, to nie jest alternatywa do negocjacji. To zupełnie nowa technika komunikacji biznesowej. Neocjacji używamy by zbudować relacje z drugim człowiekiem oraz by móc z nim współpracować. Neocjacje to zdecydowanie szerszy zbiór zależności. To kompetencja. Podczas gdy negocjacje są raptem umiejętnością.

Nowa filozofia

Dlaczego Justyna Grabkowska wprowadza nową filozofię biznesową burząc status quo? Przez brutalną, szarą i smutną rzeczywistość. Jesteśmy bardziej samotni, siedzimy w social mediach, odklejamy się od tego co jest nam bliskie, ludzie są nieszczęśliwi. Pracowników wszystko przytłacza. Emocje, dom, firma. Do konfliktów często dochodzi dlatego bo nie umiemy rozmawiać! Dlaczego nie umiemy? Bo system edukacji jest do dupy i nikt nie nauczył nas wchodzenia w dialog i rozmowę. Neocjacje wypełniają tę lukę. Uczą rozmawiać, rozumieć, słuchać i kształtować cele z poszanowaniem dla drugiej osoby. Dzięki neocjacjom uczymy się Co powiedzieć? Jak powiedzieć? I Dlaczego chcemy coś powiedzieć/osiągnąć? Upraszczając – działamy z wyprzedzeniem. Uczymy się komunikować zgodnie z powyższymi zasadami. Dzięki temu po pierwsze rzadziej doprowadzamy do konfliktów, a gdy pojawi się spór nie musimy biegać z gaśnicą bo dokładnie wiemy jak nim zarządzić.

Wchodzimy na ring!

Uzupełnieniem neocjacji (dedykowanych dla biznesu) jest reguła ringów, z której także z powodzeniem możemy korzystać w życiu prywatnym. Czyli prosta i genialna zasada (wybacz Justyno uproszczenie) priorytetyzacji. Wszystko co mamy do zrobienia wrzucamy do trzech zbiorów: 

  • Muszę
  • Potrzebuję
  • Chcę

Mamy tendencje do wsadzania wszystkiego do muszę, ale w istocie to muszę jest najmniejsze! Musimy jeść żeby żyć. Potrzebujemy przyjaciela, bo czujemy się samotni. Chcemy kupić nowe buty bo stare nam się znudziły. Gdy zdamy sobie sprawę z tego, że nie wszystko co chcemy – w istocie musimy… może okazać się, że nasze życie przejdzie totalną metamorfozę.

Justyna ze swoją teorią ruszyła już świat! Została bardzo pozytywnie przyjęta między innymi w Japonii i USA. To nie tylko filozofia. To podejście, które wyrosło na bazie praktyki. Jak nieśmiało podkreśla, jeśli ludzie nauczą się neocjować – coachowie i wróżbici prawdopodobnie stracą pracę.

Sprawdź co będzie w odcinku:

Kim jest Justyna Grabkowska [2:00]

Co mój gość ma wspólnego z Bricomanem [4:05]

Dlaczego warto zarządzać ryzykiem? [6:39]

Jaki błąd popełniają przedsiębiorcy zarządzając ryzykiem [8:15]

Jakie są główne problemy w polskich firmach? [9:40]

Czym jest prawo pięści [13:55]

Co zrobić by ograniczyć liczbę konfliktów [16:45]

Jak rekrutować by ograniczyć liczbę konfliktów? [18:35]

Czy negocjacje pozwalają rozwiązywać konflikty? [22:00]

Czy konflikt zawsze jest czymś złym? [26:20]

Brak rozmowy jako główna przyczyna występowania konfliktów [30:25]

Kompromis… to nie konsensus i dlaczego „Win – Win” nie istnieje! [33:24]

Różnica pomiędzy negocjacjami, a negocjacjami [38:50]

Czy mój gość jest rebelem i dlaczego przeprowadziłem zamach na Justynę Grabkowską? [40:10]

Jak dzięki mówieniu o emocjach narodził się ruch Me Too [44:20]

Neocjacje jako most pomiędzy światem prywatnym i zawodowym [49:00]

Czy Donald Trump jest dobrym neocjatorem? [55:00]

Co? Jak? Dlaczego? Czyli jak budować komunikację i jaką rolę odgrywa w tym prawda [59:07]

Czym jest reguła ringów [1:05:49]

Jak wykorzystywać regułę ringów w biznesie? [1:11:40]

Czy neocjacje podbiją świat? [1:17:00]

Czy neocjacje zabiorą pracę coachom i wróżbitom [1:27:00]

Czytaj także:
Znajdź niszę i zostań ekspertem! Dowiedz się od twórcy kultowego podcastu Mała Wielka Firma jak zbudować silną markę

Znajdź niszę i zostań ekspertem! Dowiedz się od twórcy kultowego podcastu Mała Wielka Firma jak zbudować silną markę

W biznesie jest obecny od 15 lat. Od 10 prowadzi podcast Mała Wielka Firma. Miesięcznie ma bagatela… 140 000 pobrań! Właśnie przekroczył magiczną granicę 300 odcinków. Marek Jankowski to głos polskich przedsiębiorców. Ekspert od rozwiązywania problemów, który wyspecjalizował się w small biznesie. W najnowszym odcinku Small Market Thing opowiada o tym jak odnieść sukces w internecie.

czytaj więcej
Zgłosił się do Koła Fortuny by zdobyć pieniądze na pierwszy biznes... i wygrał

Zgłosił się do Koła Fortuny by zdobyć pieniądze na pierwszy biznes... i wygrał

Zagra w najnowszym filmie Patryka Vegi, uczy się sześciu języków, gra w piłkarskiej reprezentacji Polski (aktorów), prowadzi dwie firmy, występuje w warszawskim Teatrze Komedia, dubinguje w Jumanji i chce zostać polskim Ryanem Goslingiem, oczywiście jak Zakościelny przejdzie na amancką emeryturę. Poznajcie historię Patryka Czerniejewskiegi, utalentowanego aktora, który założył platformę szkoleniową ChcęZostać.pl

czytaj więcej
Koniec ery garażowej dla start-upów! W Warszawie powstaje dzielnica innowacji

Koniec ery garażowej dla start-upów! W Warszawie powstaje dzielnica innowacji

2020 rok – rokiem przełomu dla polskich start-upów. W stolicy rozpoczyna działalność Cambrige Innovation Center, inicjatywa, która w USA wsparła firmy warte dziś miliardy dolarów. Wśród nich jednym tchem wymieniamy takich gigantów jak Facebook, Android czy HubSpot. Na czele CIC Poland stanął Aureliusz Górski, gość nowego odcinka podcastu Small Market Thing.

czytaj więcej
Jak generować leady na Facebooku? 3 sprawdzone sposoby Brand Boosters!

Jak generować leady na Facebooku? 3 sprawdzone sposoby Brand Boosters!

Nieustanne uganianie się za klientami! W prowadzeniu biznesu to jedno z najbardziej uciążliwych, frustrujących i spędzających sen z powiek zajęć. A gdyby tak porzucić tę całą gonitwę? Gdyby istniał skuteczny sposób na to by to zainteresowane osoby same zgłaszały się do nas? Otóż... taki sposób istnieje!

czytaj więcej