Strefa wiedzy

Pozycjonowanie - po czym poznać, że na stronie Twojej firmy jest to robione dobrze?

Nikt nie da Ci tyle, ile obiecają Ci sprzedawcy agencji zajmujących się pozycjonowaniem stron internetowych. Zwłaszcza agencji o wątpliwej reputacji. Nawet jednak, jeśli nie znasz się na SEO i nie masz czasu, by to zmieniać, możesz kontrolować, czy działania Twoich pozycjonerów przynoszą rezultaty.

„A co tu jest do sprawdzania, albo jestem wysoko w wyszukiwarce, albo mnie tam nie ma!” – możesz pomyśleć, jeśli płacisz tylko za TOP5, TOP3 lub nawet tylko za pierwszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Niestety, takie rozliczenie także niesie spore pole do nadużyć.

„KIWANIE” W WYSZUKIWANIU

Dobry pozycjoner musi potrafić kombinować, aby Google uznał jego stronę za lepszą od stron konkurencji. Z pewnością nie chcesz jednak, by to Ciebie „kiwał”. Praktyka pokazuje, że tak się niestety często dzieje.

Rozliczenia tylko za najwyższe pozycje rozwiązują sprawę? Nie do końca. Gdy otrzymujemy listę fraz kluczowych, za które będziemy się rozliczali, często okazuje się, że część z nich jest bardzo atrakcyjna, a część zdecydowanie mniej. Nieuczciwy pozycjoner szybko osiągnie wysokie pozycje w tej drugiej grupie (co jest naturalne) i będzie pobierał za to co miesiąc pieniądze, a nawet nie spróbuje powalczyć o uwagę użytkowników w bardziej konkurencyjnych frazach (co już w porządku nie jest).

Jak tego uniknąć? Jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy, powinniśmy zacząć od podpięcia na stronie analityki. Już prosta analiza ruchu na stronie, pozwoli nam określić, czy z miesiąca na miesiąc powoli on rośnie, czy utrzymuje się cały czas na tym samym poziomie, na którym zastała go agencja SEO. Pierwsza pozycja w Google nie jest przecież dla Ciebie celem samym w sobie, a środkiem do tego, by z Twoją ofertą zapoznało się więcej osób.

CIERPLIWOŚCI, WYNIKI ZARAZ BĘDĄ

To, że ruch nie rośnie w danym miesiącu nie musi oznaczać od razu, że nasza agencja jest zła. Warto jednak dopytać, z czego wynika brak odczuwalnych efektów pracy ekspertów od SEO. Algorytm Google jest na tyle skomplikowany i tak często ulega modyfikacjom, że nie zawsze możemy oczekiwać natychmiastowego przełożenia naszych działań na pozycję w wyszukiwarce.

Powiem więcej, dobre SEO często wymaga czasu i warto dać go dobrej agencji. Mamy jednak pełne prawo, by „patrzeć jej na ręce” i dopytywać, co się właściwie teraz dzieje. I najważniejsze – nawet jeśli ruch jest na razie mały, nie powinniśmy tracić czasu i prowadzić kampanię reklamową w Google.

NIE ROBIĘ ADWORDSÓW, STAWIAM NA SEO

Czy pozycjonowanie i reklama w Google powinny iść w parze? Zdecydowanie tak! Miejską legendą jest, że jeśli zaczynamy reklamować jakąś frazę, to trudniej będzie nam ją promować organicznie. A kierując płatny ruch na stronie możemy ocenić, czy nasza witryna w ogóle działa:

  • Jeśli to sklep internetowy, to czy ludzie na nim kupują.
  • Jeśli zależy nam na zapisach / leadach – czy ludzie zostawiają swoje kontakty.
  • Jeśli to prosta wizytówka – czy odwiedzają naszą firmę „w realu” lub czy się z nami kontaktują.

Szkoda byłoby, gdyby po kilku/kilkunastu miesiącach prac nad pozycjonowaniem strony okazało się, że mamy tam duży ruch, ale wcale nie przekłada się to na nasz biznes.

 

Chcesz zapytać o coś związanego z SEO, reklamą w Google lub marketingiem w ogóle? A może chcesz podzielić się z nami swoim sposobem na weryfikowanie skuteczności pozycjonowania? Napisz do nas!

Czytaj także:
Win-win to bajka dla grzecznych dzieci! Czyli jak wygrać każdy konflikt

Win-win to bajka dla grzecznych dzieci! Czyli jak wygrać każdy konflikt

Chcesz żyć w świecie idealnym? Świecie bez konfliktów? Jeśli tak… to natychmiast o tym zapomnij. Taki świat nie istnieje i nigdy istniał nie będzie. Nasze życie to nieustanny konflikt. Jeśli nie da się konfliktu uniknąć, porozmawiajmy o tym jak sobie z nim radzić. Gościem SMT jest Justyna Grabkowska, zawodowa neocjatorka.

czytaj więcej
Jak generować leady na Facebooku? 3 sprawdzone sposoby Brand Boosters!

Jak generować leady na Facebooku? 3 sprawdzone sposoby Brand Boosters!

Nieustanne uganianie się za klientami! W prowadzeniu biznesu to jedno z najbardziej uciążliwych, frustrujących i spędzających sen z powiek zajęć. A gdyby tak porzucić tę całą gonitwę? Gdyby istniał skuteczny sposób na to by to zainteresowane osoby same zgłaszały się do nas? Otóż... taki sposób istnieje!

czytaj więcej
Jak znaleźć klientów w Internecie?

Jak znaleźć klientów w Internecie?

Masz już stronę internetową, założyłeś fanpage, publikujesz tam ciekawe rzeczy, a klientów nie widać? Przedsiębiorco, pora zrobić kolejny krok, by wykorzystać maksimum możliwości z reklamy internetowej i skupić się na pozyskiwaniu nowych klientów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

czytaj więcej
Śpioch milioner. Jak Mirosław Burnejko zbudował szkoleniowe imperium

Śpioch milioner. Jak Mirosław Burnejko zbudował szkoleniowe imperium

Prowadzi cztery firmy.  Jest youtuberem, podcasterem, ultramaratończykiem, blogerem, crossfiterem i szkoleniowcem. Jak sam podkreśla – w niczym nie jest najlepszy na świecie. Nie odbiera telefonów. Nie ogląda Netflixa, a najlepiej wychodzi mu spanie. Mimo to jego firmy w niespełna trzy lata wygenerowały około 10 000 000 zł przychodu. Biznesowo – to jedna z najciekawszych osób w polskim internecie. Zapraszam do słuchania!

czytaj więcej