Strefa wiedzy

Nowy Facebook, Nowy ja?

Daniel Kaczyński

No cóż może nie do końca nowy, ale największa platformę czekają spore zmiany, które wyraźnie wpłyną na nasze funkcjonowanie w przestrzeni portalu. Facebook stawia na hasło „the future is private” i zapowiada integrację kilku aplikacji, nowe, rozbudowane przeznaczenie Messengera i odświeżony design samego Facebooka.

Zmiany czekaj nas również w całym panelu sterowania niebieskiej aplikacji (a może już nie niebieskiej?), a premiery kolejnych funkcji czają się tuż za rogiem. Poniżej przegląd najważniejszych według nas zmian z konferencji Facebooka F8 2019 w Kalifornii.

 

Mssgr - „Szybciej, prościej i bezpieczniej”

Cały zamysł polega najprawdopodobniej na nowym przeznaczeniu komunikatora - „privat social platform". Messenger ma być jeszcze bardziej skoncentrowany na Twoim kontakcie ze znajomymi. 

Tutaj znajdziemy nową zakładkę „Friends” gdzie wstęp będą miały tylko prywatne treści twoich przyjaciół, zero publicznego contentu. Jeżeli followujesz kogoś na Instagramie, znajdziesz jego Instastories, jeżeli na Facebooku otrzymasz powiadomienie o nowym poście, jeżeli tylko na Whats Up, to tutaj otrzymasz od niego wiadomość. Patrząc na to z perspektywy reklamodawcy, to ogromna liczba nowej przestrzeni reklamowej w mało wykorzystywanym dotychczas Messengerze.

Mark Zuckerberg chwali się, że zbudowali aplikację na nowo, co sprawia, że jest on aktualnie najlżejszym (mniej niż 30 MB pamięci) i najszybszym (ładowanie poniżej 1,3 s) komunikatorem dostępnym na rynku. 

W grupie siła

Jeżeli posiadasz liczną, aktywną grupę to pewnie Cię to ucieszy. Nowy Facebook to jeszcze większa koncentracja na małych społecznościach. Odświeżony wygląd, sterowanie i personalizowane, w zależności od profilu grupy, funkcje dla użytkowników (np. gotowy formularz ofert pracy dla rekrutacji) to dowód na to, że Facebook widzi w nich ogromny potencjał. 

Na tę informację czekała cała rzesza amatorów menadżera reklam. Nowa nawigacja to na pewno jeszcze więcej przestrzeni reklamowej, ale czy nadejdzie w końcu upragnione targetowanie reklam na członków grup? Trzymamy mocno kciuki, ale odpowiedz poznamy pewnie dopiero po pod koniec 2019 roku.

Nowe Grupy Facebook

Lokalnie znaczy jeszcze bliżej Ciebie

Wychodzisz w piątek wieczorem na kolację i zastanawiasz się co dalej? Facebook teraz podpowie, gdzie w Twojej najbliższej okolicy dzieje się coś, co Cię zainteresuje (oczywiście według algorytmu i na podstawie lokalizacji). To duży plus w szczególności dla lokalnych biznesów, restauracji, kawiarni, klubów czy sklepów butikowych. 

Wspólne wyjście ze znajomymi na to samo wydarzenie? Teraz Facebook pomoże wam to razem zorganizować. Nic tylko imprezować!

Wydarzenia Facebook

Facebook, jak Tinder?  

Zuckerberg i spółka chyba w końcu doszli do wniosku, że w miłości i biznesie wszystkie chwyty dozwolone. Czy Facebook Dating i enigmatyczna aplikacja Secret Crush beda parować lepiej niż Tinder? Czas pokaże... to jednak możliwość zupełnie nowego doświadczenia w aplikacji. Nie możemy się już doczekać.

Facebook Dates i Secret Crush

Premier od zespołu Facebooka jest naprawdę sporo. Od zmian na platformie po wejście na rynek VR ze swoim Oculusem, aż po nowy portal randkowy. Widać również, że ostatnia fala krytyki związana z niezabezpieczonymi danymi osobowymi użytkowników skierowała stery internetowego giganta w zupełnie innym kierunku. 

Jak będzie naprawdę? Pożyjemy, zobaczymy...

Czytaj także:
Znajdź niszę i zostań ekspertem! Dowiedz się od twórcy kultowego podcastu Mała Wielka Firma jak zbudować silną markę

Znajdź niszę i zostań ekspertem! Dowiedz się od twórcy kultowego podcastu Mała Wielka Firma jak zbudować silną markę

W biznesie jest obecny od 15 lat. Od 10 prowadzi podcast Mała Wielka Firma. Miesięcznie ma bagatela… 140 000 pobrań! Właśnie przekroczył magiczną granicę 300 odcinków. Marek Jankowski to głos polskich przedsiębiorców. Ekspert od rozwiązywania problemów, który wyspecjalizował się w small biznesie. W najnowszym odcinku Small Market Thing opowiada o tym jak odnieść sukces w internecie.

czytaj więcej
Zgłosił się do Koła Fortuny by zdobyć pieniądze na pierwszy biznes... i wygrał

Zgłosił się do Koła Fortuny by zdobyć pieniądze na pierwszy biznes... i wygrał

Zagra w najnowszym filmie Patryka Vegi, uczy się sześciu języków, gra w piłkarskiej reprezentacji Polski (aktorów), prowadzi dwie firmy, występuje w warszawskim Teatrze Komedia, dubinguje w Jumanji i chce zostać polskim Ryanem Goslingiem, oczywiście jak Zakościelny przejdzie na amancką emeryturę. Poznajcie historię Patryka Czerniejewskiegi, utalentowanego aktora, który założył platformę szkoleniową ChcęZostać.pl

czytaj więcej
Koniec ery garażowej dla start-upów! W Warszawie powstaje dzielnica innowacji

Koniec ery garażowej dla start-upów! W Warszawie powstaje dzielnica innowacji

2020 rok – rokiem przełomu dla polskich start-upów. W stolicy rozpoczyna działalność Cambrige Innovation Center, inicjatywa, która w USA wsparła firmy warte dziś miliardy dolarów. Wśród nich jednym tchem wymieniamy takich gigantów jak Facebook, Android czy HubSpot. Na czele CIC Poland stanął Aureliusz Górski, gość nowego odcinka podcastu Small Market Thing.

czytaj więcej
Win-win to bajka dla grzecznych dzieci! Czyli jak wygrać każdy konflikt

Win-win to bajka dla grzecznych dzieci! Czyli jak wygrać każdy konflikt

Chcesz żyć w świecie idealnym? Świecie bez konfliktów? Jeśli tak… to natychmiast o tym zapomnij. Taki świat nie istnieje i nigdy istniał nie będzie. Nasze życie to nieustanny konflikt. Jeśli nie da się konfliktu uniknąć, porozmawiajmy o tym jak sobie z nim radzić. Gościem SMT jest Justyna Grabkowska, zawodowa neocjatorka.

czytaj więcej