Strefa wiedzy

Koniec ery garażowej dla start-upów! W Warszawie powstaje dzielnica innowacji

Piotr Glinkowski

2020 rok – rokiem przełomu dla polskich start-upów. W stolicy rozpoczyna działalność Cambrige Innovation Center, inicjatywa, która w USA wsparła firmy warte dziś miliardy dolarów. Wśród nich jednym tchem wymieniamy takich gigantów jak Facebook, Android czy HubSpot. Na czele CIC Poland stanął Aureliusz Górski, gość nowego odcinka podcastu Small Market Thing.

Long story – short. Jest 1999 rok. Cambridge. Tim Rowe student MIT, wraz z grupą znajomych poszukuje przestrzeni dla swoich firm. Zamiast wynająć kilka biur – zdecydowali się na zajęcie wspólnej przestrzeni. Tak, przed 20 laty, powstał jeden z pierwszych co-worków na świecie. Choć dziś funkcjonowanie takich miejsc jest czymś naturalnym, a w samej Warszawie obecnie działa 120 co-worków (!) to jestem w stanie sobie wyobrazić, że pod koniec ubiegłego wieku nie było to równie oczywiste. Dla niewtajemniczonych – coworkingi to idealne miejsca dla start-upów, freelancerów i małych firm. Dostajemy w nich adres, obsługę korespondencji i całą niezbędną infrastrukturę do prowadzenia firmy. W zależności od skali – wynajmujemy biureczko, albo mały box. Funkcjonujemy we wspólnej przestrzeni z innymi przedsiębiorcami podobnymi do nas. Racząc się przy tym kawą czy herbatą – bez limitów. To super miejsce na start! Nie musimy mieć walizki z kasą na czynsz i kaucję, a warunki w wielu co-workach są naprawdę wypasione. Moja firma, czyli Brand Boosters, sama zaczynała w Business Linku – coworkingu na Stadionie Narodowym. I muszę przyznać, że bardzo dobrze wspominam ten czas.

Wracając do Tima Rowe. Pomysł studentów zażarł. Dziś Cambridge Innovation Center to dzielnica innowacyjna skupiona w trzech wielkich budynkach w Cambridge i Bostonie. Kolejne biura są zlokalizowane w St. Louis, Miami, Philadelphii i Rotterdamie. CIC to jednak coś znacznie więcej niż co-work. To ekosystem dla biznesu, w którym rosły takie firmy jak Facebook, Amazon, Pandora, Apple, Android, Square czy HubSpot. Robi cholerne wrażenie prawda?! Pójdźmy jeszcze grubiej – w CIC zaczynało ponad 5000 start-upów, w które zainwestowano ponad 10 000 000 000 $! Dlaczego piszę o ekosystemie, nie zaś o współdzielonej przestrzeni? Ano dlatego chociażby, że firmy w CIC mają bezpośredni dostęp do finansowania. Fundusze Venture Capital, które maja tam swoje siedziby, dysponują bagatela, 7 000 000 000 $ na inwestycje.

We wspólnej przestrzeni start-upy mają do dyspozycji nie tylko biurka, ale także najnowocześniejsze technologie i laboratoria o jakich wielu może tylko marzyć! W CIC łączą ludzi z trzech obszarów: z kasą, z pomysłami i z wiedzą. Absolutnie kupuję tę wizję! To pieprzony ekosystem, który sprawia, że developowanie czegokolwiek w garażu jest absolutnie bez sensu. W kupie siła. Najlepsze rodzi się gdy łączymy kompetencje najlepszych w różnych dziedzinach. Pamiętacie projekt Manhattan? Amerykanie by stworzyć bombę atomową w wartym miliardy dolarów kompleksie zamknęli najwybitniejszych uczonych świata, którzy mieli ze sobą współpracować. Wśród nich 20 laureatów nagrody Nobla. W tym mój ulubieniec – szalony i ekscentryczny Richard Feynman. Przy okazji mała dygresja – czytaliście biografię Feynmana – „Pan raczy żartować, Panie Feynman” jeśli nie – sprawcie ją sobie pod choinkę! Nigdy nie przypuszczaliście, że fizyka może być tak zabawna!

CIC w Warszawie startuje 20 maja 2020 roku. Na jego czele stanął Aureliusz Górski, związany ze światem innowacji od wielu lat. Wcześniej był między innymi dyrektorem zarządzającym Business Link. Z Cambridge Innovation Center jest związany od 2015 roku. Z naszej rozmowy dowiesz się między innymi… jak zaprasza się na lunch Przedsiębiorcę Roku 2014 wg. Ernst & Young  i kto płaci rachunek oraz to dlaczego podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, Aureliusz musiał zbierać śmieci! Ok podkręciłem to trochę – nie śmieci, a papierki. Dobra jeden papierek. 

Zapraszam do słuchania!

Podcast Small Market Thing możesz subskrybować naSpotify|Apple Podcast|Spreaker

CIC Poland znajdzie się w najbardziej prestiżowym kompleksie biurowym w Polsce – powstającym w sercu Warszawy Varso Place. To system trzech biurowców, w tym tzw. Varso Tower – najwyższego budynku w Unii Europejskiej. HB Reavis, firma budująca Varso, stała się jednocześnie partnerem Cambridge Innovation Center – inwestując blisko 60 000 000 $.

CIC zajmie w Varso powierzchnię ok. 14 000 metrów kwadratowych, na których na biznes czekają prawdziwe fajerwerki! Na najniższym poziomie powstaje – trzymajcie się mocno – Centrum Innowacji Społecznych. To czynne 24/7 miejsce, do którego będzie mógł się zgłosić KAŻDY (!) – tak, Ty, ja – każdy i przedstawić swój pomysł. Jak okaże się sztosem – trafisz piętro wyżej do wspólnej przestrzeni, gdzie skonsultujesz swoją wizję z naukowcami, psychologami, biznesmenami czy socjologami. Z wypracowaną wizją idziesz jeszcze pięterko wyżej. Śmiało – nie bój się! Zmykaj na górę! Tam czekają na Ciebie, na caaaaaałym piętrze ludzie z funduszy VC. Jak już masz $$$$ wchodzisz do jednego z hubów biznesowych stawianych w ramach CIC Warsaw i rozwijasz swój zmieniający świat projekt! Ok – uprościłem nieco tę historię. Zapewne między tymi piętrami nie będziemy jeździć windą i po drodze pojawi się wiele schodów – ale sami przyznacie, że taka wizja prezentuje się naprawdę grubo!

CIC ma pomysł na Warszawę na najbliższe 25 lat. Zaczynają od Centrum Innowacji Społecznych, a chcą skończyć na Dzielnicy Innowacji, w ramach której będzie funkcjonował prawdziwy ratusz dla przedsiębiorców, w którym będzie można załatwić wszystkie swoje sprawy. CIC zainwestuje w Warszawie 100 000 000 zł. Więcej o CIC znajdziecie na ich stronie internetowej www.cic.com/warsaw

Masz pytania, albo chcesz ze mną prozmawiać? Zawsze możesz do mnie napisać na p.glinkowski@brand-boosters.com Możemy też pogadać na jednym z moich kanałów w Social Media @Facebook @Instagram

Jeżeli podobał Ci się ten odcinek - skromnie proszę o suba oraz o udostępnienie tego na swoim Facebooku lub Instagramie. Dzięki!

Sprawdź o czym rozmawiamy w najnowszym odcinku:

 • Czy to koniec ery garażowej dla startupów? [1:32]
 • Co wspólnego ma budowanie start-upu z budową bomby atomowej [4:33]
 • Co Olga Tokarczuk sądzi o nowych technologiach? [7:10]
 • Czym jest CIC [8:50]
 • Czy CIC jest typowym coworkingiem i co ma wspólnego z biotechnologią? [12:30]
 • Jaka specjalna infrastruktura dla start-upów powstaje w polskim oddziale CIC [14:40]
 • Jakie firmy będą mogły dołączyć do ekosystemu CIC [17:30]
 • Jakie wielkie firmy narodziły się w CIC w Cambridge [20:00]
 • Co Mark Zuckerberg robi w CIC? [22:37]
 • Jak to się stało, że mój gość stanął na czele jednej z najbardziej innowacyjnych firm w Europie [25:00]
 • Jak wygląda rekrutacja w CIC i dlaczego mój gość jednego dnia musiał przejść kilkanaście testów[33:40]
 • Ile CIC inwestuje na polskim rynku? [38:40]
 • Kiedy i gdzie startuje CIC Polska [42:00]
 • Czy Polska stała się stolicą europejskich innowacji? [48:30]
 • Na czym będzie polegało centrum innowacji społecznych [50:32]
 • Jak zawstydziłem swojego gościa i jak CIC zmieni podejście do rozwijania innowacji [54:00]
 • Czy CIC będzie polską Doliną Krzemową? [57:40]
 • Czy inwestycja CIC w Warszawie już za kilka lat będzie warta miliardy dolarów? [1:00:50]
 • Czy problemy WeWorku mogą wpłynąć na całą branżę?[1:05:20]
Czytaj także:
Znajdź niszę i zostań ekspertem! Dowiedz się od twórcy kultowego podcastu Mała Wielka Firma jak zbudować silną markę

Znajdź niszę i zostań ekspertem! Dowiedz się od twórcy kultowego podcastu Mała Wielka Firma jak zbudować silną markę

W biznesie jest obecny od 15 lat. Od 10 prowadzi podcast Mała Wielka Firma. Miesięcznie ma bagatela… 140 000 pobrań! Właśnie przekroczył magiczną granicę 300 odcinków. Marek Jankowski to głos polskich przedsiębiorców. Ekspert od rozwiązywania problemów, który wyspecjalizował się w small biznesie. W najnowszym odcinku Small Market Thing opowiada o tym jak odnieść sukces w internecie.

czytaj więcej
Zgłosił się do Koła Fortuny by zdobyć pieniądze na pierwszy biznes... i wygrał

Zgłosił się do Koła Fortuny by zdobyć pieniądze na pierwszy biznes... i wygrał

Zagra w najnowszym filmie Patryka Vegi, uczy się sześciu języków, gra w piłkarskiej reprezentacji Polski (aktorów), prowadzi dwie firmy, występuje w warszawskim Teatrze Komedia, dubinguje w Jumanji i chce zostać polskim Ryanem Goslingiem, oczywiście jak Zakościelny przejdzie na amancką emeryturę. Poznajcie historię Patryka Czerniejewskiegi, utalentowanego aktora, który założył platformę szkoleniową ChcęZostać.pl

czytaj więcej
Win-win to bajka dla grzecznych dzieci! Czyli jak wygrać każdy konflikt

Win-win to bajka dla grzecznych dzieci! Czyli jak wygrać każdy konflikt

Chcesz żyć w świecie idealnym? Świecie bez konfliktów? Jeśli tak… to natychmiast o tym zapomnij. Taki świat nie istnieje i nigdy istniał nie będzie. Nasze życie to nieustanny konflikt. Jeśli nie da się konfliktu uniknąć, porozmawiajmy o tym jak sobie z nim radzić. Gościem SMT jest Justyna Grabkowska, zawodowa neocjatorka.

czytaj więcej
Jak generować leady na Facebooku? 3 sprawdzone sposoby Brand Boosters!

Jak generować leady na Facebooku? 3 sprawdzone sposoby Brand Boosters!

Nieustanne uganianie się za klientami! W prowadzeniu biznesu to jedno z najbardziej uciążliwych, frustrujących i spędzających sen z powiek zajęć. A gdyby tak porzucić tę całą gonitwę? Gdyby istniał skuteczny sposób na to by to zainteresowane osoby same zgłaszały się do nas? Otóż... taki sposób istnieje!

czytaj więcej