Strefa wiedzy

SEO dla humanistów – jak poprawić pozycję strony, gdy nie znamy się na informatyce?


Gdzie najlepiej ukryć zwłoki? Na drugiej stronie wyników wyszukiwania Google. Ten suchar powtarzany przez ludzi zajmujących się SEO ma w sobie niestety wiele prawdy. Czy nie znając się na informatyce możemy zrobić coś, by nasza firma nie utknęła tam, gdzie nie odnajdą jej potencjalni klienci?

Panda, Pingwin czy Koliber kojarzą Ci się z sympatycznymi zwierzakami, a nie zmianami algorytmu Google’a? Nie chcesz zastanawiać się nad dokładnymi mechanizmami działania wyszukiwarki, ale chcesz zrobić coś, by poprawić pozycję swojej strony? Poniżej pokazujemy, co możesz zrobić, aby w trzech krokach uczynić Twoją witrynę bardziej przyjazną dla Google’a.

Proponowane zmiany naniesiesz bez większych problemów w większości systemów CMS (jeśli masz stronę na Wordpressie polecamy skorzystać z popularnej wtyczki Yoast).

TITLE TAG

Zarówno strona główna, jak i każda podstrona, na którą chcesz kierować ruch z wyszukiwarki powinny mieć uzupełniony Title Tag. Nie powinien być on za krótki (40 znaków), ani za długi (55). Sprawi to, że będzie się on w całości wyświetlał w wynikach wyszukiwania Google.

Dobrze, by w tym krótkim zdaniu znalazła się fraza kluczowa, na którą chciałbyś pozycjonować stronę. Pamiętaj jednak – jakość, nie ilość. Tekst, który tu wpiszesz będzie tytułem Twojej strony na liście wyników wyszukiwania.

META DESCRIPTION TAG

To pole to krótki opis tego, co znajduje się na danej podstronie. Nie powinien mieć on więcej niż 145-155 znaków, nie warto go też jednak zbytnio skracać, bo to znakomita wskazówka dla Google’a, co znajdzie na naszej stronie.

Warto znaleźć tu więc miejsce dla frazy kluczowej i poświęcić trochę czasu, by tekst ten był atrakcyjny dla czytelnika i zachęcał do odwiedzenia naszej witryny. W końcu to właśnie ten opis zobaczą użytkownicy w wynikach wyszukiwania strony.

ALT IMAGE TEXT

Mówi się, że obraz wyraża więcej niż 1000 słów. W SEO to wciąż jednak słowo króluje. Dlatego tak ważne jest, by każdą z wykorzystanych przez nas grafik opisać etykietą „alt”. Pozwoli ona Google’owi określić, co znajduje się na opublikowanym przez nas zdjęciu.

Czasem może się też okazać, że nie mając szans na znalezienie się na pierwszej stronie wyników w wyszukiwaniu tekstowym, jesteśmy w stanie powalczyć o to, by nasza grafika wyświetliła się szukającym interesującej nas frazy.

CZY TO JUŻ WYSTARCZY?

Wymienione poprawki nie wyczerpują oczywiście tematu optymalizacji strony internetowej w Google’u. To jednak coś, co każdy może zrobić samodzielnie, bez ingerencji programistycznych. W wielu przypadkach już to stopniowo przyniesie odczuwalne efekty.

W innych, jeśli na stronie pojawiają się błędy, czy wolno się ładuje, poprawki programistyczne mogą okazać się niezbędne do poprawienia pozycji. Podobnie jak wartościowe linki do naszej strony. Jeśli konkurujemy z branżowymi gigantami, do których stron linkują uczelnie czy agendy rządowe, możemy nie mieć szans na organiczne przebicie się z naszą ofertą na pierwszą stronę.

KIEDY REKLAMA W GOOGLE’U?

Wielu przedsiębiorców patrzy na reklamę AdWords (która dziś nazywa się Google Ads) i pozycjonowanie jako na rozwiązania, z których muszą wybrać jedno. Tymczasem najlepsze efekty przynosi ich rozsądne połączenie. Zanim pojawią się pierwsze efekty pozycjonowania organicznego, możemy pozyskiwać klientów za pomocą AdWordsów. Informacje, jakie uzyskamy z reklam, pokażą nam kierunek, w którym powinniśmy podążać, aby generować na stronę firmy ruch, na którym zarabiamy najwięcej.

Chcesz efektów tu i teraz, a nie czujesz się na siłach, by samodzielnie ustawić kampanię AdWords? Zobacz nasze pakietylub stwórz własny za pomocą konfiguratora.

Czytaj także:
Jak znaleźć klientów w Internecie?

Jak znaleźć klientów w Internecie?

Masz już stronę internetową, założyłeś fanpage, publikujesz tam ciekawe rzeczy, a klientów nie widać? Przedsiębiorco, pora zrobić kolejny krok, by wykorzystać maksimum możliwości z reklamy internetowej i skupić się na pozyskiwaniu nowych klientów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

czytaj więcej
A dlaczego nie kabaczek? Marketingowy fenomen Halloweenowej dyni

A dlaczego nie kabaczek? Marketingowy fenomen Halloweenowej dyni

Blisko 9 mld $ czyli 34 000 000 000 zł (!!!) wydadzą Amerykanie podczas Halloween. Dla porównania na realizację 500+ na każde dziecko, w 2019 roku rząd zabudżetował 31 mld zł. Halloween to istne marketingowe szaleństwo, które zalało całą planetę. Skąd się wzięło, na czym polega fenomen najstraszniejszego święta na świecie i dlaczego błędnie sądzimy, że przybyło do Europy z USA?

czytaj więcej
Nowy Facebook, Nowy ja?

Nowy Facebook, Nowy ja?

No cóż może nie do końca nowy, ale największa platformę czekają spore zmiany, które wyraźnie wpłyną na nasze funkcjonowanie w przestrzeni portalu. Facebook stawia na hasło „the future is private” i zapowiada integrację kilku aplikacji, nowe, rozbudowane przeznaczenie Messengera i odświeżony design samego Facebooka.

czytaj więcej
Zabawa w chowanego - Jak zmienić odwiedzających Twoją stronę w przyszłych klientów?

Zabawa w chowanego - Jak zmienić odwiedzających Twoją stronę w przyszłych klientów?

Pamiętacie tę dziecięcą, niezastąpioną satysfakcje, kiedy wyrolowaliście swojego przyjaciela chowając się tuż koło jego nosa i krzyknęliście „zaklepany”? W taką samą zabawę codziennie bawią się z Wami Wasi klienci. Wędrują po stronie, zaglądają w różne zakamarki, ale ostatecznie nic nie kupują – właśnie Cię wyrolowali. Jakie narzędzia mogą pomóc Ci, aby skutecznie zmonetyzować liczbę odwiedzin na stronie?

czytaj więcej