Strefa wiedzy

Piramida potrzeb klienta


Jak skutecznie przełożyć piramidę potrzeb na proces decyzyjny przy zakupie produktu lub usługi? Przedsiębiorcy muszą przede wszystkim zrozumieć swoich klientów i ich motywacje, by dostarczyć produkt lub usługę zgodną z oczekiwaniami. To podstawa do stworzenia strategii działań sprzedażowych i marketingowych. To również najlepsza droga do poznania swojego klienta, przywiązania go do marki i utrzymania go na dłuższy czas, bo zaspokojenie wszystkich potrzeb klienta skutkuje jego zadowoleniem i lojalnością.

 

Definicja potrzeby, to stan osoby doznającej poczucia niespełnienia (napięcie motywacyjne), czyli frustracji potrzeb, działając jako czynnik skłaniający jednostkę do podejmowania aktywności, które mogą tę potrzebę zaspokoić. Hierarchia potrzeb człowieka zaczyna się od tych najbardziej podstawowych, które wynikają z funkcji życiowych, aż do potrzeb wyższego rzędu, które aktywizują się dopiero po zaspokojeniu tych wcześniejszych. Na podobnej zasadzie można stworzyć piramidę potrzeb klienta, a jej dolny poziom stanowi podstawę wszystkich zachowań konsumenta i dokonania zakupu.

 

Jeśli już rozpoznasz podstawową potrzebę swojego potencjalnego klienta, zwróć uwagę na najważniejsze aspekty kolejnych pięter piramidy potrzeb:

 

Pokaż się– Twój klient nie powinien włożyć wiele wysiłku, by skontaktować się z Twoją firmą. Wyjdź naprzeciw. W dzisiejszym świecie masz do dyspozycji wiele możliwości, by dotrzeć do klienta – wybierz te, które najlepiej pasują do Twojego biznesu. Najskuteczniejsze są m.in. Google AdWords, czyli reklama w wyszukiwarce internetowej, Google Display Network, czyli reklama w sieci banerowej Google, oraz dobra komunikacja przez tworzenie contentu m.in. landing page czy profile w mediach społecznościowych oraz reklama w nich – social ads.

Poświęć uwagę klientowi– wszyscy oczekują uwagi. Jeśli klient chce wydać pieniądze, oczekuje, że będzie dla ciebie najważniejszy. Nie każ mu czekać, nie pozwól, by przestał myśleć o Twoim produkcie czy usłudze – z pomocą przyjdzie ci zautomatyzowany marketing – pomoże ci obserwować zachowanie użytkowników, ruch na stronie i w innych wybranych kanałach sprzedaży.

Daj się poznać klientowi i pokaż, jak bardzo jest dla ciebie istotny i wyjątkowy np. wysyłając spersonalizowany mailing lub darmowe materiały.

Doceń klienta– podziękuj, że wybrał właśnie Twój produkt lub usługę i pokaż, że to dobry wybór.

Pomóż klientowi– odpowiadaj na pytania, bądź cały czas do dyspozycji. W tym celu możesz np. zainstalować na swojej stronie internetowej czat, a formularz kontaktowy to podstawa! Jednocześnie nie zaskakuj niczym, czego klient nie będzie się spodziewał – długi proces zakupu lub skomplikowane formularze skutecznie zniechęcają, szczególnie przy zakupach internetowych.

 

Na koniec pamiętaj, że przede wszystkim liczy się jakość – jeśli Twój produkt ma być najlepszy, to każdy element Twojego działania musi być na najwyższym poziomie. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego jak w Brand Boosters pracujemy nad zaspokajaniem potrzeb klientów… naszych klientów skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Czytaj także:
Jak znaleźć klientów w Internecie?

Jak znaleźć klientów w Internecie?

Masz już stronę internetową, założyłeś fanpage, publikujesz tam ciekawe rzeczy, a klientów nie widać? Przedsiębiorco, pora zrobić kolejny krok, by wykorzystać maksimum możliwości z reklamy internetowej i skupić się na pozyskiwaniu nowych klientów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

czytaj więcej
A dlaczego nie kabaczek? Marketingowy fenomen Halloweenowej dyni

A dlaczego nie kabaczek? Marketingowy fenomen Halloweenowej dyni

Blisko 9 mld $ czyli 34 000 000 000 zł (!!!) wydadzą Amerykanie podczas Halloween. Dla porównania na realizację 500+ na każde dziecko, w 2019 roku rząd zabudżetował 31 mld zł. Halloween to istne marketingowe szaleństwo, które zalało całą planetę. Skąd się wzięło, na czym polega fenomen najstraszniejszego święta na świecie i dlaczego błędnie sądzimy, że przybyło do Europy z USA?

czytaj więcej
Nowy Facebook, Nowy ja?

Nowy Facebook, Nowy ja?

No cóż może nie do końca nowy, ale największa platformę czekają spore zmiany, które wyraźnie wpłyną na nasze funkcjonowanie w przestrzeni portalu. Facebook stawia na hasło „the future is private” i zapowiada integrację kilku aplikacji, nowe, rozbudowane przeznaczenie Messengera i odświeżony design samego Facebooka.

czytaj więcej
Zabawa w chowanego - Jak zmienić odwiedzających Twoją stronę w przyszłych klientów?

Zabawa w chowanego - Jak zmienić odwiedzających Twoją stronę w przyszłych klientów?

Pamiętacie tę dziecięcą, niezastąpioną satysfakcje, kiedy wyrolowaliście swojego przyjaciela chowając się tuż koło jego nosa i krzyknęliście „zaklepany”? W taką samą zabawę codziennie bawią się z Wami Wasi klienci. Wędrują po stronie, zaglądają w różne zakamarki, ale ostatecznie nic nie kupują – właśnie Cię wyrolowali. Jakie narzędzia mogą pomóc Ci, aby skutecznie zmonetyzować liczbę odwiedzin na stronie?

czytaj więcej