Strefa wiedzy

Jak prowadzić komunikacje hotelu nastawioną na sprzedaż?


Jeszcze kilka lat temu o modelu sprzedaży usług hotelarskich online mówiło się w kategorii trendów, jednak dzisiaj to bez wątpienia standard mechanizmu handlowego tej branży. W ciągu ostatnich 5 lat globalna wartość dokonywanych rezerwacji przez serwisy internetowe wzrosła o 73%. Co to oznacza dla komunikacji hoteli i pensjonatów?  

W dzisiejszych czasach zwykły turysta rozpoczyna poszukiwanie wymarzonych wakacji od odblokowania ekranu swojego smartfona. Informacje o atrakcjach turystycznych, obiektach noclegowych, relacje z podróży, opinie oraz zdjęcia innych podróżujących to wiele ważnych wskazówek, które ostatecznie zostaną zamienione na finalną destynacje.

Jak w takim razie hotele dostosowują się do swoich klientów? Strona internetowa to wizytówka i wirtualna recepcja, do której z poziomu swojego urządzenia ostatecznie powinien trafić nasz gość. Ale co, jeżeli w trakcie ledwie kilku sekund o tego samego gościa rywalizuje kilkaset, a nawet tysięcy innych konkurentów, portali pośredników i biur turystycznych? Co zrobić, żeby ostatecznie wyróżnić się w tym chaosie?

Według wspólnegobadania firm Forrester Research i Googlew Wielkiej Brytanii już tylko 30% wyjazdów ma charakter zorganizowany. Własna organizacja wyjazdu cały czas zyskuje na popularności (w tym momencie jest to aż 70% wszystkich wyjazdów).

Nowocześnie i skutecznie, czyli jak?

Załóżmy, że turysta podjął decyzję o miejscu wypoczynku. Dlaczego ma zarezerwować pokój właśnie w naszym hotelu? Pierwszym czynnikiem, który weźmie pod uwagę będzie cena, a przecież nie chcemy konkurować w ten sposób. Kolejnym naturalnym odruchem będzie sprawdzenie dedykowanego fanpage na Facebooku. Ogromnym atutem będzie, jeżeli tuż po jego wejściu rozpoczniemy budowanie prawdziwej, wręcz namacalnej relacji w Social Mediach.

Jak to zrobić? Napełniając gości unikalnymi emocjami i inspirując historią związaną z pobytem. Dlatego fanpage staje się miejscem, które przy regularnym odwiedzaniu zaspokoi nie tylko ciekawość, ale odpowie również na potrzeby naszych klientów. Bo kto może być większym ekspertem w planowaniu podróży, wiedzy o lokalnych atrakcjach, lokalnej kuchni, trendach w turystyce i wszystkich innych usługach, niż hotel, który je oferuje?

Najskuteczniejsze kampanie reklamowe wiążą się właśnie z emocjami, emocjami odnoszącymi się do trybu życia grup docelowych. Brzmi skomplikowanie? Wcale nie. Content w formie storytellingu, livestreamingu, realtime marketingu czy bloga jest formą, która interesuje i angażuje użytkownika. Wykreowanie w świadomości klienta wizerunku eksperta ds. wypoczynku to podstawa do stworzenia lojalnej społeczności, która w następstwie uruchomi swój kanał poczty pantoflowej. A Ty, ile razy wróciłeś do tego samego hotelu?

Walka z wiatrakami

Liczba trafiających do użytkowników komunikatów jest tak ogromna, że pozwala niekiedy tylko na krótkie przeskanowanie treści. W tym miejscu powinniśmy zastanowić się nad wdrożeniem odpowiednich mechanizmów, które wzmocnią obecność naszej marki. Narzędzia takie jak Facebook Ads i Google Ads przy niewielkim budżecie pozwolą na dotarcie do widocznej przestrzeni w wirtualnym oceanie informacji.

Regularna kampania e-mail marketingowa będzie dbała o zaangażowanie Twoich gości, utrwalała się w ich podświadomości i przypominała o zbliżających ofertach specjalnych. Przy dodatkowym wsparciu w postaci zautomatyzowanego remarketingu, w zależności od działań użytkownika (np. decyzji zakupowej Tak/Nie; odczytania/zignorowania wiadomości) jesteśmy w stanie zoptymalizować kampanie w taki sposób, aby jego niezdecydowanie zmienić w zakup.

Wnętrze jest najważniejsze!

Oczywiście to co wirtualne musi mieć swoje przełożenie w rzeczywistości. Angażując gości w programy lojalnościowe, bonusy za lajki, interaktywne konkursy czy możliwość zaplanowania swojego pobytu na tablecie w hotelowym lobby, kreujemy spójny przekaz mówiący:

Dołącz do Nas, to naprawdę się opłaca!

Potencjalny gość poznając nasze wykreowane w Internecie oblicze, oczekuje jego potwierdzenia również na miejscu. Na jakie detale zwrócić uwagę?

Obsługa w hotelu, począwszy od recepcji, przez kelnera w restauracji, po złotą rączkę musi charakteryzować się wysoką kulturą osobistą i umiejętnością rozwiązywania problemów niekiedy sfrustrowanych gości.

Widzisz nieodczytanego e-maila? Staraj się reagować błyskawicznie na spływające zapytania. Jeżeli odpowiedź z ofertą dotrze do klienta po kilku godzinach, czy jeszcze tego samego dnia, bardzo prawdopodobne, że skończy się to rezerwacją. Nie zapomnij, że jeżeli napisał do Ciebie, to zrobił to również do Twojej konkurencji, a jak wiadomo - czas to pieniądz.

Zdarzyło Ci się pomijać telefony? Pamiętaj, żeby oddzwaniać do interesantów, pokazujesz wtedy jak bardzo Ci na nich zależy, wystarczy, że wyznaczysz osobę, która będzie za to odpowiedzialna. 

Stwórz program lojalnościowy, doceń swoich gości, którzy odwiedzają Cię regularnie. Kilka procent zniżki na pobyt może poskutkować tym, że następnym razem przyjadą już nie sami, ale ze swoimi znajomymi.

Pamiętasz te emocje związane z Gwiazdką? Każdy lubi niespodziewane prezenty, wystarczy, że na koniec pobytu odwiedzający otrzyma od Ciebie gadżet firmowy lub mały upominek. Stałym gościom można podziękować Welcome Giftem. To przyjemne uczucie, gdy po długiej podróży otwierasz drzwi do pokoju, a tam butelka białego wina czekająca właśnie na Ciebie.

Rozwiązanie Szyte Na Miarę

Bazując na naszym doświadczeniu podczas współpracy z największymi hotelowymi brandami w Polsce wiemy, jak skuteczne w sprzedaży są takie narzędzia. Mogłoby się wydawać, że to sposoby komunikacji tylko dla najbogatszych i największych, ale nic bardziej mylnego.

Brand Boosters postanowiło oddać w ręce przedstawicieli branży małych i średnich hoteli narzędzia nie tak dawno dostępne tylko dla nielicznych. Przy niewielkim nakładzie finansowym umożliwimy zaistnienie w najnowocześniejszych kanałach komunikacyjnych, zbudujemy i przedstawimy historię twojej firmy, z którą dotrzemy do nowych klientów. 

Specjalnie dla branży hotelarskiej stworzyliśmy pakiet Boost Sales, który już od 50 zł dziennie da Twojej firmie prawdziwe doładowanie, którego właśnie brakuje.

Czytaj także:
Jak znaleźć klientów w Internecie?

Jak znaleźć klientów w Internecie?

Masz już stronę internetową, założyłeś fanpage, publikujesz tam ciekawe rzeczy, a klientów nie widać? Przedsiębiorco, pora zrobić kolejny krok, by wykorzystać maksimum możliwości z reklamy internetowej i skupić się na pozyskiwaniu nowych klientów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

czytaj więcej
A dlaczego nie kabaczek? Marketingowy fenomen Halloweenowej dyni

A dlaczego nie kabaczek? Marketingowy fenomen Halloweenowej dyni

Blisko 9 mld $ czyli 34 000 000 000 zł (!!!) wydadzą Amerykanie podczas Halloween. Dla porównania na realizację 500+ na każde dziecko, w 2019 roku rząd zabudżetował 31 mld zł. Halloween to istne marketingowe szaleństwo, które zalało całą planetę. Skąd się wzięło, na czym polega fenomen najstraszniejszego święta na świecie i dlaczego błędnie sądzimy, że przybyło do Europy z USA?

czytaj więcej
Nowy Facebook, Nowy ja?

Nowy Facebook, Nowy ja?

No cóż może nie do końca nowy, ale największa platformę czekają spore zmiany, które wyraźnie wpłyną na nasze funkcjonowanie w przestrzeni portalu. Facebook stawia na hasło „the future is private” i zapowiada integrację kilku aplikacji, nowe, rozbudowane przeznaczenie Messengera i odświeżony design samego Facebooka.

czytaj więcej
Zabawa w chowanego - Jak zmienić odwiedzających Twoją stronę w przyszłych klientów?

Zabawa w chowanego - Jak zmienić odwiedzających Twoją stronę w przyszłych klientów?

Pamiętacie tę dziecięcą, niezastąpioną satysfakcje, kiedy wyrolowaliście swojego przyjaciela chowając się tuż koło jego nosa i krzyknęliście „zaklepany”? W taką samą zabawę codziennie bawią się z Wami Wasi klienci. Wędrują po stronie, zaglądają w różne zakamarki, ale ostatecznie nic nie kupują – właśnie Cię wyrolowali. Jakie narzędzia mogą pomóc Ci, aby skutecznie zmonetyzować liczbę odwiedzin na stronie?

czytaj więcej