Strefa wiedzy

Bez strategii padniesz! W Polsce co 8 godzin ktoś bankrutuje. Dowiedz się jak w jeden wieczór uzdrowić swój biznes

Tylko od stycznia tego roku bankructwo ogłosiło dokładnie 757 firm. Większość z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. To wzrost o 5% w porównaniu do tego samego okresu 2018 roku. Jeśli myślisz, że dotyczy to tylko firm, które od samego początku źle sobie radziły – błąd. Łączny obrót bankrutów to ponad 14 mld zł! Firmy te zatrudniały ponad 25 000 osób.

Nie będę się mądrzył. Nie jestem strategiem biznesu. Tak samo jak ty prowadzę firmę i każdego dnia mierzę się z milionem problemów oraz wyzwań. Zatory płatnicze, rekrutacja, księgowość, problemy z dostawcami usług, rozwój produktów, czy skalowanie. Każdy kto zarządza biznesem boryka się z podobnymi sprawami. Standard. Od tego raczej nie da się uciec. Gdy zobaczyłem powyższe liczby podane przez GUS za pierwsze trzy kwartały 2019 roku chwyciłem się jednak za głowę. Ponad 750 bankructw robi wrażenie. To blisko jedno bankructwo na 8 godzin! Jeszcze większe wrażenie robi jednak, fakt że padają firmy, które mają klientów. Mają klientów bo 14 mld zł obrotu… jeszcze raz 14 000 000 0000 zł przychodu (!!!) nie wzięło się z powietrza. Nie ma sensu rozkładać tego na czynniki pierwsze i zastanawiać się co poszło nie tak. Pewnie nie zagrało wiele czynników i każda z firm, która splajtowała ma nieco inną historię. Kiedy czytasz ten tekst i patrzysz na liczbę z dziewięcioma zerami, podobnie jak ja pod nosem zapewne wypowiadasz WOW. Naturalne są dwa pytania:

  • Co zrobić by ściągnąć z rynku tyle kasy?
  • Co zrobić by nie znaleźć się w kategorii bankrutujących firm?

Tak jak podkreślałem – nie będę się mądrzył. Gościem najnowszego odcinka podcastu Small Market Thing jest Agnieszka Węglarz. Niezależny ekspert i strateg biznesu. Obecnie współpracuje między innymi z ICAN Institute, wydawcą Harvard Business Review Polska. W przeszłości zarządzała największymi sieciowymi agencjami marketingowymi oraz odpowiadała za strategię w takich kolosach jak Polkomtel czy Sygnity. Zapraszam Was na stronę Agnieszki www.agnieszkaweglarz.com

 Z dzisiejszego odcinka dowiesz się między inny o tym:

  • Jak zbudować model biznesowy
  • Jak segmentować klientów, czyli wyszukiwać grupy docelowe
  • Jak stworzyć propozycję wartości, czyli jak obudować swój produkt by był bardziej atrakcyjny
  • Czym jest model Canvas, który może uratować Twój biznes

Zapraszam do słuchania! 

Podcast Small Market Thing możesz subskrybować naSpotify|Apple Podcast|Spreaker

Ponad wszystko cenię sobie praktyczne podejście. Przejdźmy więc do konkretów. Mam do Ciebie trzy pytania:

  • Czy Twój biznes ma strategię?
  • Czy jest ona spisana?
  • Czy kiedykolwiek zamierzałeś ją zbudować?

Jeśli ze strategią jesteś w lesie i nie zabrałeś się do tego bo przeraża Cię sterta dokumentów, które musisz stworzyć. Spieszę na ratunek. Wróć. Nie ja. Alexander Osterwalder. Przedsiębiorca ze Szwajcarii, który zasłynął wdrażaniem innowacyjnych modeli biznesowych. Stworzył także model Canvas – narzędzie do tworzenie modelu biznesowego na kartce papieru. Leci teraz suchar – jak na Szwajcara przystało, model pozwala zbudować firmę, w której wszystko funkcjonuje jak w szwajcarskim zegarku.

Hue hue hue.

Sukces tego narzędzia leży w prostocie. Wystarczy jeden wieczór i… jedna kartka papieru, na której rozpisujemy naszych kluczowych partnerów, kluczowe czynności, kluczowe zasoby, propozycję wartości, relacje z klientami, kanały (komunikacji i sprzedaży), segmentację klientów, strukturę kosztów i strukturę przychodów. Całość zamykamy w takiej tabelce:

I voila. Ta prosta tabelka pozwoli odpowiedzieć nam na kluczowe pytania i przybliży nas do poznania odpowiedzi. Zaczniemy działać systemowo i sprawdzimy, czy nasz biznes tylko generuje przychody, czy znajdzie się w nim także miejsce na zyski.

Po rozmowie z Agnieszką byłem bardziej niż zaskoczony, że model canvas dalej rządzi. Przed wieloma laty, kiedy jeszcze pracowałem na etacie w korpo znajoma podrzuciła mi książkę Osterwaldera. Długo się nie zastanawiając wyciągnąłem brulion, narysowałem tabelkę i zacząłem budować swój pierwszy biznes. Biznes, który ostatecznie nigdy nie ruszył. Model biznesowy miałem już jednak przećwiczony.

Jeżeli spodobała Ci się wizja stworzenia modelu biznesowego dla swojej firmy na jednej kartce, pod poniższym linkiem znajdziesz model canvas gotowy do pobrania i wypełnienia.

POBIERZ TABELĘ

Powodzenia!

Piotrek

P.S.

Masz pytania, albo chcesz ze mną prozmawiać? Zawsze możesz do mnie napisać na p.glinkowski@brand-boosters.com Możemy też pogadać na jednym z moich kanałów w Social Media @Facebook @Instagram

 

 

Czytaj także:
Win-win to bajka dla grzecznych dzieci! Czyli jak wygrać każdy konflikt

Win-win to bajka dla grzecznych dzieci! Czyli jak wygrać każdy konflikt

Chcesz żyć w świecie idealnym? Świecie bez konfliktów? Jeśli tak… to natychmiast o tym zapomnij. Taki świat nie istnieje i nigdy istniał nie będzie. Nasze życie to nieustanny konflikt. Jeśli nie da się konfliktu uniknąć, porozmawiajmy o tym jak sobie z nim radzić. Gościem SMT jest Justyna Grabkowska, zawodowa neocjatorka.

czytaj więcej
Jak generować leady na Facebooku? 3 sprawdzone sposoby Brand Boosters!

Jak generować leady na Facebooku? 3 sprawdzone sposoby Brand Boosters!

Nieustanne uganianie się za klientami! W prowadzeniu biznesu to jedno z najbardziej uciążliwych, frustrujących i spędzających sen z powiek zajęć. A gdyby tak porzucić tę całą gonitwę? Gdyby istniał skuteczny sposób na to by to zainteresowane osoby same zgłaszały się do nas? Otóż... taki sposób istnieje!

czytaj więcej
Jak znaleźć klientów w Internecie?

Jak znaleźć klientów w Internecie?

Masz już stronę internetową, założyłeś fanpage, publikujesz tam ciekawe rzeczy, a klientów nie widać? Przedsiębiorco, pora zrobić kolejny krok, by wykorzystać maksimum możliwości z reklamy internetowej i skupić się na pozyskiwaniu nowych klientów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

czytaj więcej
Śpioch milioner. Jak Mirosław Burnejko zbudował szkoleniowe imperium

Śpioch milioner. Jak Mirosław Burnejko zbudował szkoleniowe imperium

Prowadzi cztery firmy.  Jest youtuberem, podcasterem, ultramaratończykiem, blogerem, crossfiterem i szkoleniowcem. Jak sam podkreśla – w niczym nie jest najlepszy na świecie. Nie odbiera telefonów. Nie ogląda Netflixa, a najlepiej wychodzi mu spanie. Mimo to jego firmy w niespełna trzy lata wygenerowały około 10 000 000 zł przychodu. Biznesowo – to jedna z najciekawszych osób w polskim internecie. Zapraszam do słuchania!

czytaj więcej